Pedalla Türkiye 41.Gün ( Çankırı – Çubuk )

Eldivan & Eldiven?

22 Haziran 2007 Çankırı – Çubuk

Çankırı sabahına 6:45’te uyanıyorum. Her gün olduğu gibi bugünde sabah rutin işlerin ardından 7:05’te yola çıkıyorum. Bugün güzergahım Eldivan, Şabanözü üzerinden Çubuk’a ulaşmak. Turun ilk gününden bu yana yanımda taşıdığım uğur eldivenim var. Eldivan ilçesi bana direkt bu uğurumu hatırlattı. 🙂

Burada yol ikiye ayrılıyor, iki yolun sonuda Ankara ama ben Eldivan üzerinden gideceğim. Yol hem daha sakin hemde farklı ilçeleri görmek istiyorum. yola çıktıktan 10 dakika sonra bu kavşağa geliyorum.

İstikamet Eldivan, Şabanözü, Çubuk… 🙂

Çankırı 7:28 itibarı ile artık geride kalıyor. Yolum dar ve sakin, tam istediğim cinsten. Bu yollarda daha mutlu oluyorum ben her nedense. Kendimi dinliyorum, sıkılıp müzik dinliyorum çok güzel oluyor.

Eldivan’a 14 km yolum var ve ben hızla yol alıyorum.

Çok hızlı geçiyor gibiyim, hemen ardından Eldivan’a 10 km kalıyor.

Hacı Murad-ı Veli Türbesinin hemen yanı başından Eldivan’a doğru devam ediyorum. Yolum epey yeşillik ve muhteşem görünüyor.

Eldivan ilçe merkezine girmiyorum ve transit olarak yoluma devam ediyorum. Saat çok erken henüz, o nedenle yemek molasını Şabanözü’de vermek istiyorum.

Burada dikkatimi çeken bir çekirge türü. Güzel görünüyor değil mi? 🙂

Karşıma Eldivan giriş tabelası çıkıyor… Küçük bir ilçeymiş, nüfus 5800…

Eldivan çıkışında Şabanözü’ne 22 km yolum kaldığını öğreniyorum. Yaklaşık 20 km.dir yoldayım…

Eldivan’ı çıkar çıkmaz rampa tırmanmaya başlıyorum. Yükseldikçe Eldivan ilçesi arkamda kalıyor. Son kez arkama bakıyorum ve yoluma devam ediyorum.

Rampa devam ederken bir sulama barajı manzarası ile karşılaşıyorum.

Yoldaşımı arada bir dinlendiriyorum kendimle birlikte. Onunda ihtiyacı var, onun sayesinde bunca yolu geldim ve onun sayesinde devam edeceğim.

Susadım ve bir çeşme başındayım. O kadar güzel akıyor ki, buz gibi… Hemen mataramı dolduruyorum ve kana kana içiyorum. Tabi birazda soluklanıyorum, günüm çok güzel devam ediyor. Manzara güzel, yol güzel, su güzel… Daha ne isteyim? 🙂

Su molasından çıkar çıkmaz karşımda bir köpek görüyorum. 🙂 Tam da yolun ortasında. Yavaş yavaş yoluma devam ediyorum. Köpek benimle pek ilgilenmiyor gibi. Yaklaştım giderek ve hemen üzerime doğru koşmaya başladı. Bisikletten indim ve durdu, elimi şöyle yere uzatıp taş almak istedim iyice uzaklaştı. Sonra tekrar bisikletime bindim, tekrar üzerime gelmeye başladı. Benimle oyun oynuyor resmen. 🙂 Biraz elimde taşıdım bisikleti ve köpek kaybolup gidince bisikletime tekrar bindim. 🙂

Şabanözü’ne 14 km yolum kalmış, acıkır gibiyim. Sabah kahvaltısı da yapmadım.

Yolumun gizli güzellikleri bugünde beni yalnız bırakmadılar. Muhteşem bir çiçek gerçekten. Yol boyunca birçok gördüm bu çiçeklerden…

Şabanözü 4 km… 🙂

Nihayet saat 10:15’te Şabanözü’ne giriş yapıyorum. Eldivan ile hemen hemen aynı nüfusa sahip bir ilçe burasıda. Fotoğrafın ardından merkeze doğru hareket ediyorum.

Merkezde güzel bir lokantaya oturuyorum ve kuru fasulye pilav söylüyorum kendime. Açlıktan mı, yoksa yorgunluktan mı bilmiyorum ama epey lezzetli geliyor yemek bana. 🙂 Bir çırpıda bitirip yoluma geri dönüyorum.

Şabanözü çıkışında yol yapım çalışması başlıyor ve epey devam ediyor. Burada biraz zorlanıyorum ve yavaş yavaş ilerliyorum. Çubuk’a henüz 40 km yolum var.

Yaklaşık bir saat kadar o bozuk yolda pedal çevirdim, toz duman içindeyim. Saat öğlen saat 12:00’de Ankara il sınırları içerisine giriş yapıyorum.

Şabanözü’den Çubuk’a birkaç fotoğraf dışında hiç durmadan geliyorum. Çubuk ilçesi karşıda görünüyor. Buradan sonra oraya kadar da hiç durmadan pedal çeviriyorum.

Saat 14:00’de Çubuk’a giriş yapıyorum. İlk iş olarak belediyeye gidiyorum burada da. Bana yardımcı oluyorlar ve saat 15:00’te Şoförler Odasına gitmemi söylüyorlar. Henüz bir saat var, bende belediyenin hemen arkasında  bulunan çay bahçesine gidip oturuyorum ve çay içiyorum. İki çay içtikten sonra 0.70 YTL ödüyorum ve kalkıyorum.

Şoföler Odasının misafirhanesine belediyenin aracılığı ile yerleşiyorum. Güzel bir duş aldıktan sonra o tozlardan da kurtuluyorum. Biraz dinlendikten sonra Çubuk’u gezmeye çıkıyorum. Ama çıktıktan sonra makinemi yanıma aldığımı anlıyorum. Tekrar gidip almak hiç işime gelmiyor ve bende ilçeyi gezmeye başlıyorum.

Ankara’dan İsmail (İso) ile telefonlaşıyorum. Yarın Çubuk’a gelecekmiş, birlikte Ankara’ya gidecekmişiz. Süper bir şey bu, İsmail’in teklifini geri çevirmek ne mümkün. Bu beni biraz daha mutlu ediyor.

Bugünüm epey güzel geçti. birkaç rampanın ardından inişli çıkışlı yolda huzurla ve güvenle seyahat ettim. Hava bugün epey sıcaktı ve epey su tükettim. Gezintinin ardından akşam 8 gibi odama dönüyorum ve müzik dinliyorum. Biraz vakit geçirdikten sonra uykuya dalıyorum…

Yol Bilgileri

Çankırı’dan Çubuk’a gitmek için iki ilçeden geçiliyor. Eldivan ve Şabanözü… İkisi de küçük ve şirin bir ilçe. Yol birkaç sert çıkış dışında çok eğlenceli. Hafif iniş çıkışlar ile süslenmiş. Toplam mesafe ise 90 km dolaylarında. Ben geçtiğimde yapılan yol çalışması sanırım bitmiştir. Tek oyalayan kısım orasıydı.

Gün Toplam Km: 94,29 | Ort. Hız: 17,4 | Max. Hız: 62,9 | Bisiklet Kullanma Süresi: 05:33:39

Tur Toplam Km: 2999,12

41.Gün Harita ve Yükselti Tablosu (Çankırı-Çubuk); Haritayı büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız?

Sevgi ve Saygılarımla…

Pedalla Türkiye 41.Gün ( Çankırı – Çubuk )” üzerine bir düşünce

  • 19 Ocak 2011, 14:38
    Permalink

    yine güzel..durmak yok…yola devammmmm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.