Pedalla Türkiye 59.Gün ( Silifke – Aydıncık )

Akdeniz

10 Temmuz 2007 Silifke – Aydıncık

Bugün yolum 90 km dolaylarında olduğu ve havalar çok sıcak olduğu için erken kalkmak istiyorum. O nedenle saatimi 05:00’e kuruyorum. Ama maalesef istediğim saatte uyanamıyorum ve 20 dakika rötar ile ancak uyanabiliyorum. Hızlı hızlı hazırlandıktan sonra 5:40’ta Hotel Göksu’dan ayrılıyorum.

Silifke’yi çıkar çıkmaz karşıma ilk çıkan tabela Aydıncık’a 82 km kaldığını gösteriyor. Rota hakkında ise pek bilgim yok. Daha önce arkadaşlarımın dediğine göre rampalı bir yolmuş.

Saat 5:56’da Silifke ilçesini resmen geride bırakıyorum ve yoluma devam ediyorum.

Düz yolda arkamdan da güneşin ısıtması ile Taşucu’na giriş yapıyorum. Buraları daha önceden geldiğim için hatırlıyorum. Hemen rotamı limana çeviriyorum.

Taşucu merkezden birkaç fotoğraf çekiyorum limana giderken.

Limandayım ve askerlik günlerime dönüyorum. Kıbrıs’a gidecek olan deniz otobüsünü ne kadar çok beklemiştim buralarda.

Deniz kızının heykelini de çekiyorum.

Limana biraz daha yaklaşıyorum ve o günlerde gittiğim deniz otobüslerini çekiyorum.

Evet buradan binmiştim deniz otobüsüne ve Girne’ye gitmiştim. Kahvaltımı da burada yapıyorum kek ve meyve suyu ile.

Taşucu – Bergkamen Kardeş Şehir Anıtı…

Taşucu’da epey zaman geçiriyorum ve bu güzel anıları da geride bırakarak yola çıkıyorum. Aydıncık’a henüz 72 km yolum var.

Yolumun manzarası muhteşem, sol tarafım uçsuz bucaksız Akdeniz, sağ yanım ise yemyeşil dağlarla bezenmiş. Daha ne isteyim, huzur dolu bir ortam.

Yolum çok dar, aynı zaman da da trafik yok denecek kadar az. O nedenle çok keyif alıyorum yoldan.

Bir süre sonra rampalar başlıyor ve tırmanışlara başlıyoruz. Tabi yavaş yavaş tırmanırken kulağımda da müzik söyleye söyleye çıkıyorum.

Tırmanış devam ederken Aydıncık’a 62 km kaldığını gösteren tabelayı çekmek için duruyorum. Tabi bu foto-molalar dinlenmek için çok çok güzel oluyor. Nefesleniyorum bu zamanlarda.

Yol denizden uzaklaşıp orman içine giriyor. Burada da manzara süper. Ağaçların sayesinde yol gölgelenmiş ve rahatca pedal çeviriyorum.

Yol üzerinde selam verdiğim büyük bir aile beni zorla durduruyor. Hatay’lı hemşehrilerim beni kahvaltıya davet ediyorlar. Tabi çok aç değilim ama bir bardak çaylarını geri çevirmiyorum. Birlikte hatıra fotoğrafı çekilmeyi de ihmal etmiyorum.

Çayımı içtikten sonra yoluma geri dönüyrum.

Aydıncık’a 52 km yolum ver hala. Yolum bir iniş, bir çıkış devam ediyor. Epey yoruldum ama müthiş keyif alıyorum bu yoldan.

Aydıncık 42 Km…

O kadar dağları aştıktan sonra tekrar deniz seviyesine iniyorum. Biraz deniz ile birlikte ilerliyorum.

Tabi birliktelik çokta uzun sürmüyor ve tekrar yükselmeye başlıyorum. Çık Allah çık, in Allah in.. 🙂

Akdeniz tüm maviliği ile ayaklarımın altında…

Şu yolun güzelliğine, aynı zamanda da tehlikesine bakar mısınız? Manzara süper ve bir o kadar da korkutucu. Nihayet ki araç trafiği çok yoğun değil, yoksa buralarda yol almak epey zor olurdu.

Adıncık’a 32 km yolum kaldı ve rampalar hala bitmedi.

Zorlu ve dik rampaların ardı arkası kesilmiyor. Bu orman içinde devam eden rampayı da bir süre sonra bitiriyorum ve inişe geçiyorum.

İnişte bir lokanta da duruyorum. Hemen kendime çorba ısmarlıyorum ve gelmesini bekliyorum. Çok yoruldum gibi, ama dediğim gibi bugün yorgunluk hiç dokunmuyor. Çorbam geldi ve içmeye koyuldum, yorgunluktan çok lezzetli geliyor. 🙂 Çorba sonrasında bir bardak çay içiyorum ve kalkmaya yakın bir tane de soda içiyorum. Yaklaşık bir saat moladan sonunda yine yoldayım…

Yine bir rampa sırasında terk edilmiş bir otobüs…

Kola ve su takviyesi yapıyorum ara ara, sonra yine devam inişlere ve çıkışlara. Ağaçlı tesisinin yanından hızla geçiyorum.

Rampa çok uzakta değil, o nedenle hemen çıkış başlıyor. Pedala kuvvet…

Aydıncık’a son 22 km yolum kaldı ama rampalar devam ediyor. Fotoğrafta da ne kadar dik rampa olduğu apaçık belli oluyor.

Akdeniz manzarasının maviliği güç veriyor bana ve rampalar altımdan akıp gidiyor.

Çık çık çık nereye kadar? 🙂

Yola güzel manzarası ile devam…

Aydıncık’a 12 km yolum kaldı ve çıkış devam ediyor, ne zaman ineceğim acaba?

Bütün bu soruların cevabı çok yakında karşıma çıkıyor. 8 km.lik çıkışın ardından inişe geçiyorum. Ta ki Aydıncık girişine kadar. Saat 13:18’de giriş yapıyorum ve belediyeye çeviriyorum pedallarımı.

Belediye’nin sayesinde tesise yerleşiyorum. Bungalow tipi evlerden bir tanesini bana veriyorlar ve hemen gidip odama yerleşiyorum. Aydıncık’ın biraz dışında olduğu için gün sonunda ulaşmak biraz zor oluyor. Bisikletimi de odama alıyorum ve içim rahat bir şekilde duşumu alıyorum. Biraz uzanıp sıcağın geçmesini bekliyorum ve uyukluyorum.

Ama bu çok uzun sürmüyor, terler içinde uyanıyorum ve dışarıyı gezmeye çıkıyorum bende. Saat 15:30 ve bir şekilde vakit geçirmeliyim. Sahili geziyorum ve denize girenleri izliyorum.

Manzara çok güzel, el değmemiş koylar var…

Aydıncık’ın merkezine gidiyorum minibüse binerek. Birazda merkezi geziyorum. Bir tarihi yapı karşımda ve fotoğraflıyorum.

Merkezden bir kare daha…

Saat 19:00 gibi tekrar pansiyona dönüyorum ve plajda denize girenlerin olduğu bölgeye gidiyorum. Bu defa dayanamıyorum ve bende hemen soyunup şortum ile giriyorum denize. Yarım saat kadar keyif yapıyorum denizde, ardından çıkıp odama geliyorum ve duş alıp üzerimi değiştiriyorum. Biraz daha buradan fotoğraf çekiyorum. Çok huzurlu, güzel ve sakin bir yer.

Nar… 🙂

Makas Otu…

Kuş bakışı deniz ve ayaklarım. 🙂

Odama dönüp balkona çıkıyorum ve ayaklarımı uzatarak günün batışını izliyorum. Çok mutluyum ve huzurluyum. Kendimi dinliyorum… Yan komşum ise yemek telaşında. Bu sırada tanışıyoruz ve beni de yemeğe davet ediyorlar. Birkaç lokma atıştırıyorum ve muhabbete başlıyoruz. Turumu anlatıyorum onlara uzun uzun. 🙂 Akşam çayı eşliğinde okey oynuyoruz ve çok keyifli vakit geçiriyoruz. Herşey yolunda ve çok eğleniyorum.

Bu güzel muhabbet saat gecenin 12’sine kadar sürüyor. Sonra tabi ki yatmak zorunda olduğum için izin alarak odama geçiyorum. bu güzel misafirperverlik için onlara minnettarım.

Yol Bilgileri

Silifke – Aydıncık arası çok rampalı bir yol. Silifke’den Taşucu’na kadar düz olan yol bir süre sonra rampalar ile süsleniyor. Akdeniz manzarasından sayısız rampalar sizleri bekliyor. Tatlı bir yorgunlukla hepsini aşabilirsiniz. Çünkü manzara karşısında hiç acımıyorsunuz kendinize. Bu yol 90 km kadar sürüyor ve güzel bir iniş ile Aydıncık’a varıyorsunuz. Güzergah üzerinde birçok köy bulunuyor, bu nedenle hiç bir sıkıntı yok. Yol çok dar olmasına karşın tehlikesi çokta yok, ama yine de dikkatli olmak gerekiyor.

Gün Toplam Km: 91,50 | Ort. Hız: 17,7 | Max. Hız: 55,1 | Bisiklet Kullanma Süresi: 05:27:19

Tur Toplam Km: 4453,27

59.Gün Harita ve Yükselti Tablosu (Silifke-Aydıncık); Haritayı büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız?

Sevgi ve Saygılarımla…

Pedalla Türkiye 59.Gün ( Silifke – Aydıncık )” üzerine bir düşünce

  • 05 Şubat 2011, 13:02
    Permalink

    hala çadırda kalmadın….ne zaman acaba?….”divana aşuk gibi dolaşıyun yollarada” ne güzel be…denize girmene sevindim..yoksa girmeyecekmi diye düşünüyordum….eski tarih var oralarda…romalılar…enteresan…görmek isterim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.