Pedalla Türkiye 60.Gün ( Aydıncık – Anamur )

Muz, Muz, Muz

11 Temmuz 2007 Aydıncık – Anamur

Bugün yolum çok uzun değil ama sıcağa yakalanmamak için bu defa yine erkenden uyanıyorum. Saat 6’ya doğru pansiyondan çıkıyorum ve Aydıncık ilçesinden geçerek Anamur’a doğru pedal çeviriyorum. 10 dakika sonra Aydıncık ilçesini çıkıyorum. Yolum yine dünkü gibi dar ve rampalı. Hatta rampa Aydıncık’ı çıkar çıkmaz karşımda.

Bu bölgede inişler ve çıkışlar çok yakın birbirine. O nedenle bir iniş başında Bozyazı’ya 36 km yolum kaldığını görüyorum.

Her taraf sera ile dolu. Bunların bir çoğu Muz seraları, tabi yanlarında sebzelerde bulunuyor. Seralar değişik bir manzara seriyor önüme.

Sarp yamaçlar yarılarak açılmış karayolu ve çok güzel bir manzara içinde yol alıyorum…

Bu güzel manzarada nasıl kmler akıyor hiç farketmiyor insan. Çok eğlenceli rampalarda, inişlerde. Bozyazı’ya 31 km kalmış bile.

Manzaradan etkilenmemek mümkün değil. Bırakıyorum kendimi bu yollardan aşağıya, tüm özgürlüğüm ile.

Akdenizin tüm güzelliği ayaklarımın altında.

Ufuk çizgisi bile zar zor seçiliyor. Bunun nedeni aşırı sıcaklar. Saat 7 dolaylarında ama müthiş sıcak var.

Bu rampayı çıkarken kan ter içinde kalıyorum. Sabahın bu saatinde nasıl bu kadar sıcak olabilir, düşünmeden edemiyorum. Ama sıcaktan pek etkilenen birisi olmadığım için sorun yok.

Saatim 7:30’u gösterdiği sırada Tekeli köyüne ulaşıyorum ve karnımı doyuracak bir yer arıyorum. Bir lokanta bulup oturuyorum ve çorba ısmarlıyorum kendime. Afiyetle içtiğim çorbaya 2 YTL ödüyorum. Yarım saat molanın ardından yoluma devam ediyorum ve yolum üzerinde bir köprünün ismi dikkatimi çekiyor. Akyaka ve Aksaz ikiside Muğla’dan olan yerler, ama ben Mersin’deyim. 🙂 Bu nedenle hemen fotoğraf çekiyorum.

Bir süre düz ilerliyorum yolda ve çok geçmeden yine bir çıkış ile karşı karşıyayım. Bu çıkışın inişinde ise Bozyazı’ya varıyorum. Saatim 8:34 olmuş ve ben bugünkü yolumun yarısını geçtim bile.

Girişte muz satıcısının yanına çekiyorum hemen bisikletimi. Her tarafta muz satılıyor buralarda. Fiyatlar ise 1 YTL’den 2 YTL’ye kadar var. Durduğum yerde ise kilosu 1 YTL’den bir kilo alıyorum ve orada yemeye başlıyorum. Süper enerji kaynağı.. 🙂

Hemen çevremde ise birçok muz seraları bulunuyor.

🙂 Muz, muz, muz… Doyana kadar yiyorum…

Çiçek 🙂

Muz molasının ardından yoluma devam ediyorum. Bozyazı ilçesinin merkezine girmiyorum ve Anamur’a doğru devam ediyorum. Bir süre gittikten sonra yine bir gölgelikte duruyorum. Burada çalışan işçiler ile tanışıyorum ve muhabbete koyuluyorum. Akıcı muhabbet bir süre devam ediyor ve güzelce dinleniyorum.

Tabi bu molalardan sonra yol beni bekler diyerek devam ediyorum. Anamur’a çok az yolum kaldı. Burada bir kale dikkatimi çekiyor ve hemen oraya doğru ilerliyorum.

Burası Mamure Kalesiymiş ve gezmek için bisikletimi girişe emanet ediyorum. Giriş ücretli, ama ben bir şekilde ikna edip ücretsiz giriyorum. 🙂

Mamure Kalesinin Tarihi;

Mamure Kalesinden fotoğraflar ile baş başa bırakıyorum sizleri…

Gördüğüm ayakta kalmış sağlam kalelerden birisi olduğunu söylemeliyim. Burada da bir ağaç dikkatimi çekiyor. Dilek ağacı, her ziyaret eden bir bez parçası bağlıyor. 🙂 Nedir mantığı acaba? bir kişi gelip ağaca, ki çalı gibi neredeyse bir bez bağlamış ve gelen giden bunu yapmış. Sonunda ise olmuş dilek ağacı. 🙂

Kaleyi gezdikten sonra çıkıyorum ve bisikletimin yanına geliyorum. Tam burada da bulunan havuz gibi bir yerde su kaplumbağaları izliyorum. Sonrasında ise tekrar yoluma dönüyorum.

Saatim 10:27’i gösterdiği sırada Anamur’a giriş yapıyorum. Beni girişte Muz taşıyan ve sürekli her yöne dönen kadın heykeli karşılıyor. Anamur muz ile anılır bir ilçe olmuş artık. O nedenle de çok sıcak olduğu belli. Tropikal iklim var…

İlk olarak belediyeye gidiyorum ve başkan ile görüşüyorum. Kendisine projeyi anlatıyorum ve konaklama konusunda yardımını talep ediyorum. Projemize destek olarak beni Luna Piena otele yönlendiriyor. Denize yakın otele gitmek için hemen yola çıkıyorum. Çok geçmeden otelin olduğu bölgeye geliyorum ve sora sora oteli buluyorum. 3 yıldızlı Luna Piena otelinin 201 numaralı odasına yerleşiyorum. Güzel bir duş ile serinliyorum ve uzanıyorum birkaç saat kadar.

Ardından gezmek için dışarıya çıkıyorum…

Bir minibüse binerek Anamur merkeze gidiyorum ve orada geziyorum.

Bir süre gezdikten sonra karnımı doyurmak için lokantanın birisine giriyorum ve bugün kendime ziyafet çekiyorum. Menümde pizza ve kola var. 🙂 Tıka basa doyuruyorum karnımı. İnternet kafeye gidip günlüğümü karalıyorum ve turumdan birkaç fotoğraf ekliyorum takip edenlerim için. O gün yazdıklarım şöyle;

En Güneyden Merhaba Arkadaşlar,

Türkiye’nin en güney ucu Anamur‘dayım. Muz diyarıda diyebiliriz bir anlamda. Türkiye’nin yerli muz ihtiyacını Anamur ve Bozyazı karşılıyormuş. Her yerde Muz Seraları var. Sanki kafese tıkılmışlar gibi.:) Çok ilginç. Yeşil yeşil toplayıp sarartma depolarındasarartıyorlar.
Bozyazı çıkışında “Karakeçili” diye adlandırdığımız bir yörük ile muhabbet ettik. Buraların doğal güzelliğini uzun uzun anlattı sağolsun.Bozyazı ve Anamur Kıyıları ÖDA‘yıda ziyaret ederek yoluma devam ediyorum.
Öğlene kadar anca yol yapabildim. Çok sıcak var. Elimden geldiğince sabah erken çıkıp, öğleden sonra dinleniyorum.
Herşey yolunda gidiyor Allah’a şükür.

Toplam Km: 4514.28

Sevgiler…

Çarşıda gezindikten sonra tekrar otelimin olduğu bölgeye geliyorum. Birazda buralarda geziniyorum.

Anamur Çayının üzerine yapılmış asma köprüden karşıya geçiyorum.

Köprüden bir manzara…

Asma köprü çok güzel ve üzerinde sallandığımı hissettim. Hem güzel, hemde korkutucu. 🙂

Saat 20:00’ye kadar geziniyorum ve akşam yemeğim de dürüm yiyorum. Yemeğin ardından sabah erken çıkacağım için market alışverişi yapıyorum ve otele dönüyorum.Televizyonu açıyorum ve bir süre seyrediyorum. Çok güzel bir gün geçirdim ve herşey yolunda. Fazla gecikmeden saat 22:00’a doğru yatıyorum.

Yol Bilgileri

Aydıncık – Anamur arası yaklaşık 60 km dolaylarında ve süper manzaralarla süslenmiş bir yol. Yolunuz üzerinde bulunan tek ilçe ise Bozyazı. Buradan geçerken mutlaka muz alıp yenmeli. 🙂 Yol her ne kadar zorlu olsa da hiç yormuyor. Sıcaktan etkilenenler için buraları tavsiye etmiyorum. 40 derece üstünde sıcaklık var ve nem oranı yüksek.

Gün Toplam Km: 61,01 | Ort. Hız: 16,8 | Max. Hız: 55,3 | Bisiklet Kullanma Süresi: 03:27:14

Tur Toplam Km: 4514,28

60.Gün Harita ve Yükselti Tablosu (Aydıncık-Anamur); Haritayı büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız?

Sevgi ve Saygılarımla…

Pedalla Türkiye 60.Gün ( Aydıncık – Anamur )” üzerine bir düşünce

  • 05 Şubat 2011, 13:10
    Permalink

    “Herşey yolunda gidiyor Allah?a şükür.” cümlesi hoş senin için…anamur güzelmiş…özellikle muz olayı ilğinç geldi.tabi bizim alışık olmadığımız bir durum…yollar güzel ama dar.Yani dikkatli olmak gerekiyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.