Pedalla Türkiye 91.Gün ( Ezine – Çanakkale )

Troya

11 Ağustos 2007 Ezine – Çanakkale

Saat 06:00’da uyanıyorum ve hazırlanıp belediye otelinden çıkıyorum. Ezine merkezde bulunan bir lokantada çorba içiyorum. Karnımı güzelce doyuruyorum ve saat 06:50’de yola koyuluyorum. Bugün Çanakkale’ye kadar gideceğim, tabi yolum üzerinde bulunan Truva Şehrini de ziyaret etmeyi planlıyorum. Ezine’yi saat 7:00’de geride bırakıyorum.

Ezine çıkışında Çanakkale’ye 44 km yolum kaldığını gösteriyor tabela. Truva şehrine ise 24 km yolum varmış.

Km.ler altımdan akıp gidiyor ve hızla yol alıyorum. Truva’yı görmek için sabırsızlanıyorum.

Truva kavşağına geldim, burada sonra 5 km gideceğim ve şehre ulaşacağım. Yol dar ve inişli çıkışlı.

Truva Şehrinin girişindeyim. Ziyaret için 10 YTL ücret istiyorlar. Ben zaten kısa kısa yolculuk yapıyorum. 10 YTL benim günlük giderim, bu parayı nasıl vereyim? Kapıda ki görevliye durumu izah ediyorum ve öğrenci olarak ücretsiz giriş yapmama izin veriyor. Şanslıyım ve hemen gezmeye koyuluyorum. Bisikletimi girişe kilitliyorum ve gezmeye koyuluyorum bu güzel şehri.

Karşıma ilk çıkan şey ise “Truva Atı” oluyor. Aşağıdan fotoğrafını çekiyorum ve çıkıp içini de geziyorum.

Truva Atı ile bir tane de hatıra fotoğrafı çekiliyorum.

Uzaktan Truva Atı, çok güzel bir yapı… Orijinali gibi üretilmiş ve sergilenmekte…

Buradan sonra Truva şehrini gezmeye başlıyorum. Truva Şehrinden manzaralar…

Truva gezim yaklaşık 40 dakika sürüyor ve saat 9:10’da Çanakkale’ye doğru yoluma devam ediyorum. Boğaza giriş yaptım ve manzara çok güzel. Karşısı Gelibolu Yarımadası…

Çanakkale’ye 10 km yolum kaldı. Burada Çanakkale’de yaşayan arkadaşım Eylem’i arıyorum. Daha önceki günlerde de görüşmüştük ve bugün geleceğimden haberi vardı. İş yerinin adresini tarif etti varınca oraya gideceğim.

Çanakkale girişindeyim. Saat 11:14 ve sağ salim turumun 43.şehre ulaşmış bulunuyorum. Burada da bir gün kalıp yoluma devam edeceğim.

Merkezde topun yanında duruyorum ve Eylem’i arıyorum tekrar. Gelip beni alıyor ve çalıştığı yere götürüyor. Oturup birer bardak çay içiyoruz ve muhabbet ediyorum. Turumdan bahsediyorum kısaca. Ardından işine daha fazla engel olmamak için üzerimi uygun bir yerde değişip, bisikletimi de uygun bir yere kilitledikten sonra tek başıma Çanakkale’yi gezmeye çıkıyorum.

“18 Mart 1915 savaşlarında Çanakkale’nin geçilmezliğini Mehmetcik bu topla sağladı.”

Karşıya sürekli yolcu ve araç taşıyan feribotlar…

Çanakkale savaşlarının izleri karşı yamaçta her noktada kendini gösteriyor…

18 Mart 1915 Çanakkale için çok önemli bir tarih…

Çanakkale’yi köşe bucak geziyorum. Sırada ise Troy filminde rol alan Truva Atı oluyor. Şehrin merkezinde sergileniyor.

Akşama kadar vakit geçiriyorum Çanakkale’de. Akşam üzeri Eylem işten çıkıyor ve birlikte yemeğe gidiyoruz. Karnımızı bir güzel doyurduktan sonra Eylem’in evine geçiyoruz. Akşam Eylem ve kardeşi Gizem ile keyifli vakit geçiriyoruz ve uyuduğumuzda saat gece yarısını çoktan geçmişti. O günden bir hatıra fotoğrafı çekilmeyi nihayet akıl etmişim. Kaç güzel geceden hiç fotoğraf yok elimde. 🙂

Bir günde bu şekilde sonlanıyor. Her geçen gün bana yeni maceralar sunuyor. Yarın güzel bir gün olacak, şimdiden hissediyorum…

Yol Bilgileri

Ezine – Çanakkale arası 50 km kadar. Yolun 5 km içerisinde kalan Troya şehri mutlaka ziyaret edilmeli. Çok güzel bir yer. Bunun dışında Güzelyalı’da çok güzel bir yer. Boğaz manzarasını pürüzsüz izleyeceğiniz bir nokta. Yolun eğimi ise bol iniş ve çıkışlar eşlik ediyor.

Gün Toplam Km: 79,98 | Ort. Hız: 16,8 | Max. Hız: 63,5 | Bisiklet Kullanma Süresi: 04:44:29

Tur Toplam Km: 6919,30

91.Gün Harita ve Yükselti Tablosu (Ezine-Çanakkale); Haritayı büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız?

Sevgi ve Saygılarımla…

Pedalla Türkiye 91.Gün ( Ezine – Çanakkale )” üzerine 2 düşünce

  • 09 Nisan 2011, 18:01
    Permalink

    valla çok güzelmiş çanakkale ….hele truva atı…iyiki gezmişsin…paylaşım için teşşekürler…

  • 20 Mayıs 2011, 10:54
    Permalink

    Ezineden sonra truva şehrine gitmeye üşendiğim için kendime çok kızdım. Vakti zamanında geçerken kim sapacak şimdi demiştim ve üzüldüm 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.