Pedalla Türkiye 93.Gün ( Keşan – Edirne )

Necati Bilgen

13 Ağustos 2007 Keşan – Edirne

Saat 6:00 gibi uyanıyorum, Edirne’ye gideceğim bugün ve beni Edirne’de arkadaşlar karşılayacak. Tabi bunlardan bir tanesi ise çok özel birisi. 67 yaşında olan Necati Bilgen. İstanbul’dan otobüs ile Edirne’ye gelecek ve birlikte İstanbul’a kadar pedal çevireceğiz. O nedenle çok heyecanlıyım. Turumun sonuna yaklaşıyorum, üzülmeli miyim yoksa sevinmeli mi bilemiyorum.

Kahvaltımı çorba ile yapıyorum ve hareket etmem 6:40’ı buluyor. Keşan’ı ise 7:09’da terk ediyorum. Edirne’ye 101 km yolum kaldığını gösteren tabelayı fotoğraflıyorum.

Yolum düz ve güzel ama rüzgar var, o nedenle zar zor ilerliyorum.

Trakya’nın simgesi olan Ayçiçekleri… 🙂

Yolum üzerinde rüzgar dolayısı ile sık sık duruyorum ve bu molaların birinde böğürtlenleri görüyorum ve yemeye başlıyorum. 🙂

Yolum üzerinde bulunan ilk ilçe olan Uzunköprü’ye 16 km yolum kaldı. Ama rüzgar gerçekten yoruyor beni. daha çok yolum var, bu rüzgar ile nasıl olacak düşünmeden edemiyorum.

Bir süre sonra saat 9:24’te mola veriyorum ve birşeyler atıştırıyorum. Bu mola iyi geliyor bana ve sonrasında biraz daha dinlenmiş olarak devam ediyorum. Uzunköprü’ye ulaştığımda saatim 10:18’i gösteriyordu. Kilometre ise 45 olmuş.

Uzunköprü merkeze varıp burada biraz mola veriyorum ve çevreyi fotoğraflamaya başlıyorum.

Ardından tekrar yoldayım ve köprünün üzerinden geçerek köprüyü fotoğraflıyorum.

Uzunköprü’yü çıktıktan sonra Edirne’ye 53 km yolum kalıyor. Ama buradan sonra rüzgar giderek hızını arttırıyor. Allah kolaylık versin bana.

Yol üzerinde kaza yapmış biraz araç görüyorum ve fotoğraflıyorum.

Buyrun buradan rüzgarın ne derece şiddetli olduğunu görebilirsiniz. Fotoğrafa göre ben sol tarafa gidiyorum. Rüzgar tem karşımdan esiyor. Boynun tutulmaya başladı, Havsa’ya kadar bu şekilde gidiyorum.

Havsa’ya 6 km yolum kaldı, rüzgarı bu kadar daha çekeceğim demek oluyor.

Nihayet saat 13:00 gibi ulaşıyorum Havsa, İstanbul ve Edirne kavşağına. Havsa merkeze girmiyorum. Edirne’den Yiğitcan ve Serdar olmak üzere iki kişi bana karşı yola çıkmışlar. Onları fazla bekletmemek üzere bende Edirne’ye doğru hızla yol alıyorum. Rüzgar bu defa sağ tarafımdan esmeye devam ediyor. Karşıma göre bir nebze olsun rahatlattı.

Biraz ilerledikten sonra dinlenmek üzere bir petrole giriyorum ve iki tane meyveli soda içiyorum. Sonra tekrar yoluma devam ediyorum ve karşıdan gelen iki bisikletçiyi görüyorum. Bunlar Yiğitcan ve Serdar olmalı diye düşünüyorum ve yanıma geldiklerinde tanışıyoruz. Birlikte Edirne’ye doğru pedallıyoruz. Necati Abimde bize taraf yola çıkmış. O da biraz ileride bir petrolde bizi bekliyormuş. Çok geçmeden Necati Abim ile buluşuyoruz ve 4 kişi olarak Edirne’ye saat 14:35’te giriş yapıyoruz.

İlk iş olarak odalarımıza yerleşmeye gidiyoruz. Gençlik Spor’a ait misafirhaneye yerleşiyoruz ve kendimi çok kötü hissediyorum. Epey bitkin düştüm ve kan şekerim de düştü. Hemen yemek için bir yerlere gidiyoruz. Karnımızı bir güzel doyurduktan sonra kaldığımız yere yakın bir yerde bulunan çay bahçesinde oturuyoruz. Çaylarımızı yudumlarken arkadaşlar ve Necati Abim ile muhabbet ediyoruz.

Sonrasında Gençler ile Edirne’yi gezmeye çıkıyoruz. Necati Abim misafirhanede kalıyor. Selimiye Camii’yi geziyoruz köşe bucak. Buyrun fotoğraflar…

Burasıda kapalı çarşı…

Selimiye Camiinden devam…

Edirne merkezde de geziniyoruz biraz. Süpürge yapan adam heykeli bu da…

Akşam üzeride gezinti devam ediyor ve Selimiye Camii’ni son kez fotoğraflıyorum.

Akşam dönüyoruz ve yine çay bahçesinde oturuyoruz. Bize iki kişi daha katılıyor burada. Yarın 4 kişi olarak devam edeceğiz turumuza. İstanbul’dan Fikret Albay ve Dursun Ali Abi geldiler. Akşam çay bahçesinde hep birlikte çaylarımızı yudumluyoruz ve yarın gideceğimiz rotayı paylaşıyorum. Bu güzel akşamdan sonra yatmak için odalarımıza çıkıyoruz. Yarın erkenciyiz… Güzel bir gün olacak…

Yol Bilgileri

Keşan – Edirne arası 110 km ve yol bol inişler ve çıkışlar ile dolu. Ters rüzgarın olma olasılığı ise çok yüksek. O nedenle sıkıcı bir hal alıyor yol. Yol üzerinde Uzunköprü ilçesi görülmeli. Birçok petrol istasyonu ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyor.

Gün Toplam Km: 111,11 | Ort. Hız: 16,5 | Max. Hız: 49,2 | Bisiklet Kullanma Süresi: 06:43:17

Tur Toplam Km: 7145,25

93.Gün Harita ve Yükselti Tablosu (Keşan-Edirne); Haritayı büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız?

Sevgi ve Saygılarımla…

Pedalla Türkiye 93.Gün ( Keşan – Edirne )” üzerine 2 düşünce

  • 02 Mayıs 2011, 22:38
    Permalink

    selimiye harika bir yapıt…mimar sinan…tarih dolu bir şehir…osmanlı kokuyor sanırım…fotolar çok güzel …tesekürler paylaşım için…

  • 29 Ocak 2013, 01:28
    Permalink

    Ben uzunköprülüyüm Serkan, memleketimi senin gözünden görmek dolayı mutlu oldum, keşke biraz vaktin olsaydı gezebilseydin. İleride birlikte gezmek umuduyla diyelim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.